Minitenis a babytenis

Co je to minitenis?

Minitenis je "zmenšený tenis" umožňující dětem ve věku od šesti let (někdy i mladším) hrát podobně, jako hrají dospělí na normálním kurtu. Kurt je menší (viz. obrázek v pravidlech minitenisu), síť je nižší (cca 85cm), míče jsou lehčí a měkčí, rakety kratší a lehčí (doporučená délka 56-62 cm).

Proč minitenis?

Děti mají ze své tělesné výšky podobnou perspektivu pohledu na minitenisový dvorec, jako dospělí na dvorec normální. To jim umožňuje trénink prakticky všech úderů a herních činností, které trénují dospělí. Většina dětí je po několika týdnech, event. měsících tréninku, schopna hrát tréninková cvičení a minitenisové zápasy se svými vrstevníky, což je baví mnohem víc než odpalování míčů nahrávaných trenérem přes "obrovskou" síť. Navíc si automaticky osvojují základní taktické návyky.

Vše je podrobně ukázáno v našem filmu "Od minitenisu k závodnímu tenisu".

Pravidla minitenisu pro turnaje a soutěže družstev v minitenise
(věková kategorie 6-7 let)

 • Hraje se na dvorci pro minitenis (rozměry viz. obrázek)
 • Hraje se na jednu nebo dvě vítězné sady do deseti bodů (jednoduché počítání) - za stavu 9:9 rozhodující bod.
 • Podání pouze jedno zespodu, jako forhend (v případě teče sítě se podání opakuje). Nadhozený míč pro podání je možno nechat dopadnout za zadní čárou minikurtu. Podává se do pole ohraničeného čarou pro podání.
 • Při uvedení míče do hry musí stát podávající za zadní čárou a přijímající za čárou pro podání.
 • Podávající hráč se určí losem (stejně jako u normálního tenisu). Dále podává vždy ten, kdo prohrál poslední bod.
 • Je možno hrát na jeden dopad nebo bez dopadu (volejem). Podání se musí nechat dopadnout.
 • Hraje se se speciálními míči pro minitenis.


Výška sítě cca 85 cm

Vybavení pro minitenis

Rozměry sítě jsou přibližně 580 x 85 cm. Nejlepší je síť s hliníkovou konstrukcí, kterou unesou dvě šestileté děti. Ceny kvalitních minitenisových sítí se pohybují kolem čtyř tisíc korun. Samozřejmě je možné vyrobit dva přenosné stojany a na ně zavěsit jakoukoli síť. Výhodou jsou minimální náklady, nevýhodou složitá manipulace. Míč pro minitenis vypadá jako normální tenisák, má stejné rozměry, je měkčí a lehčí. Jeho cena je zhruba stejná jako cena normálního míče. Vydrží i několik let. Rakety v délkách 56 - 62 cm stojí od šesti do sedmnácti set Kč.

1. oficiální turnaj v minitenise

Historicky první minitenisový turnaj v ČR uspořádal 19.6.2004 tenisový klub TC Brno. Hrál se ještě v našem tehdejším působišti na Majdalenkách. V současné době je v termínové ČTS mnoho desítek turnajů této věkové kategorie.

 • v popředí všeobecná příprava, základem je rozvoj koordinačních schopností (běhání, házení, skákání, koordinační žebřík, kužele atp.), seznámení se s prostředím, ukázka tenisu v podání starších dětí, vhodné je zařazení i jiných pohybových aktivit. Vytvoření tréninkových skupin, pestrost tréninku
 • raketa - držení zpočátku spíše jednotné mezi kontinentálním a polozápadním forhendovým především pro snadnou ovladatelnost rakety (využití pro nošení míčků na raketě, vedení po zemi, pinkání o zem a na raketě). Cílem je naučit děti ovládat raketu oběma rukama (lze si všímat stranové vyhraněnosti)
 • nácvik úderů - snaha o jednoduchost. F - držení polozápadní forhendové, B - pravou u praváka kontinentální, levou východní nebo polozápadní forhendové. Postupně pro volej, smeč, podání - kontinentální držení. Učíme údery postupně v návaznosti všechny. Lze respektovat techniku dítěte, která nemusí vypadat úplně jako technika hotového hráče (preciznost v provedení úderů může naopak brzdit nácvik ostatních dovedností). Nápřahy krátké (vytočení ramen), kratší je i protažení, korigujeme pouze extrémy, doba učení úderu je silně individuální, dle literatury 10 minut - 6 hodin čistého času
 • postavení - ze začátku je nejlepší nechat děti stát přirozeně, nestavit je cíleně bokem (fixace na striktní boční postavení je později problém při rotaci boků a ramen do úderu), pokud si dítě samo s postavením neporadí, učíme B z bočního postavení a F polootevřené a otevřené. Dítě by se mělo postupně naučit všechna postavení v úderu
 • pokud dítě zvládne základní pohybovou strukturu úderu, nacvičujeme v pohybu (vše je silně individuální), důležité především pro budoucnost. Pro naučení se úderu platí zásada 4-6 opakování správným provedením bezprostředně za sebou (nejvýraznější efekt učení), důležitost i pro rytmus a timing úderu
 • po zvládnutí techniky F a B, získání citu pro zásah míče, odskoku míče lze začít postupně s nácvikem horní rotace )využití různých pomůcek)
 • nácvik výměn a nácvik utkání - začíná v okamžiku, kdy je dítě schopno vrátit opakovaně míč na trenéra. je vhodné se jako trenér zpočátku do výměn zapojovat. Plynule lze navázat na nácvik utkání - bez tlaku na výsledek, spíše jako zábavu a zpestření tréninku (mozek je nezralý, projevují se hlavně emoce), pod vedením trenéra - snaha soustředit se na míč, na okamžik zásahu.
 • oficiální zápas by minitesta měl absolvovat až po opakovaných tréninkových zápasech (až má vše v klidu zažité - počítání, postavení,...) 
 • Co je to babytenis?

  Babytenis metodicky navazuje na minitenis. Hraje se již na normálním dvorci. Používají se však speciální míče na babytenis a rakety průměrných délek 64-67 cm. 

  Pravidla babytenisu pro turnaje a soutěže družstev v babytenise
  (věková kategorie 8-9 let)

  • Hraje se na standardním tenisovém dvorci. (rozměry viz. pravidla tenisu).
  • Hraje se výhradně se speciálními míči pro babytenis.
  • Utkání jsou oproti normálnímu tenisu vždy zkrácena. Způsob zkrácení musí být dán vždy před zahájením soutěže nebo turnaje.

  Zápas je možno zkrátit následujícími způsoby:

  1. Zápas se hraje na jednu normální sadu, pro kterou platí pravidla tenisu.
  2. Zápas se hraje na dvě zkrácené sady do čtyř her, za stavu 3:3 se hraje tiebreak nebo rozhodující hra. Za stavu jedna jedna na sady rozhoduje supertiebreak.
  3. Zápas se hraje na jednu zkrácenou sadu popsanou v bodu b. Tento působ je vhodný např. při zápasech ve skupinách, na turnaji jednotlivců s velkým počtem účastníků.