Typy k oživení herního tréniku

15.08.2019

V článku uvádíme několik typů k oživení různých částí tréninku. Každé z těchto cvičení lze dále různě modifikovat. Je třeba dbát na postup od jednoduchého ke složitému, od uzavřených cvičení (hráč ví odkud míč letí a kam má míč odehrát) k otevřeným (hráč zadanou situaci dohrává sám).

Rozehrávka a její oživení

Osmička na sebe (jeden hráč hraje podél, druhý křížem, ale tzv. do ruky), trojúhelník na sebe (obdoba osmičky, ale 1 hráč hraje pouze 1 úder), kombinace (2x křížem, 2x podél...) - hráči vědí, kam hrají, postupně zrychlují tempo hry a na závěr rozehrávky lze cvičení např. 5. míčem otevřít a dohrát.

Střídání úderů - např. vše forhend, vše bekhend, pravidelně se střídá F s B, 2x F, 1x B - vždy bez ohledu, na kterou stranu míč letí, nutná je precizní práce nohou.

Hra poze v deblovém poli - jen F, jen B, střídavě - cvičení na přesnost

Hra před čarou - práce v kolenou, zrychlení tempa hry, včasná příprava k úderu, více před tělem, hrají se i halfvoleje - lze hrát i na body (oko - ruka)

Postuné zrychlování úderů, či střídání rychlostí - rychlost úderu je označena dle výkonnosti od 5 do 10 (což by měla být maximální rychlost, ale do dvorce).

Útok vs. aktivní obrana - 1 hráč hraje za každé situace aktivně (snaží se o maximální zrychlení), 2. hráč se aktivně brání vyššími dlouhými údery. Lze po určitém počtu odehraných úderů otevřít.

Postupné náběhy k síti - lze hrát podél i křížem, po určitém počtu volejů zpět na ZČ a vystřídat.

Timing - bounce-hit (bounce dopad míče a následný hit - úder, slova navazují na sebe)

Kondice ve hře

Obíhání terčů - po základní čáře, dopředu, s použitím 2 terčů nebo více terčů - lze hrát 1 úder nebo oba, lze hrát základní údery i nabíhané údery

Osmička mezi terči - hráč běhá osmičku mezi terči, v okamžiku, kdy trenér rozehraje míč, hráč vybíhá z 8 a odehraje úder

Dobíhání kraťasů, kraťas - lob

Trenér s košem míčů na stejné polovině hřiště - trenér s košem míčů cca 2 m před hráčem a pravidelně nebo nepravidelně hází míče do F a B, lze různě kombinovat, lze využít s 2 hráči, rychlá střídání po 8 - 10 míčích.

Trenér na 2. polovině dvorce - v rychlém sledu 10 míčů, již přes síť, následně hraje trenér u sítě voleje ve F nebo B polovině hráči kamkoli.

Klasická osmička, klasický trojúhelník, různé modifikace hra N (bez 1 krosu), X (bez 1 lajny)

Postřeh a rychlost reakce

Hráč zády - hráč zády k síti na své polovině dvorce reaguje na zvukový podnět trenéra a snaží se odehrát míč - hlas trenéra neba jen zvuk rozehraného míče

Více míčů - trenér rozehrává míče rycleji než v tempu hry, ev. i více míčů najednou

Celé herní situace

Vždy postupujeme od uzavřených cvičení k otevřeným.

Servis zprava ven, return křížem, forhend podél a postup k síti, nebo jakákoli jiná dohrávka

2. servis zleva ven, returnující hráč obíhá a hraje forhend inside in nebo inside out, následně s obměnami a postupné otevření cvičení

Trenér servíruje 2. podání zprava na střed, hráč hraje ůtočný return inside out, trenér z ruky nahrává krátká míč do B, hráč zakončuje křížem, obměna zleva servis na střed do F, hráč hraje opět isside out a nahrávka krátkého do F - zakončení křížem. Lze postupně hrát s volejem a ev. volejem a smečí.

Modifikované body

Hra gemů s různým počítáním: od stavu 30:30, gem začíná shodou, výhodou nebo nevýhodou, za vítězný míč 2 fiftýny, hra jen s jedním podáním, hra od stavu 4/4, alespoň 2x v gemu postup k síti, všechny gamebolové a breakbolové míče musí být zahrány jako víétězné.

Gemy s hendikepy - lze využít při různě kvalitních soupeřích: náskok 30:0, jedno podání lepšího hráče, 1 hraje v polovině dvorce, 2. v celém dvorci, začátky ya stavů -15, -30,...