Tenisová literatura

19.08.2019

Knihy, které by neměly chybět v knihovně tenisového hráče a trenéra:

Richard Schönborn, Manfred Grosser: Závodní tenis pro děti a mladé hráče (kniha je o optimální cestě výkonnostního rozvoje od dítěte po špičkového sportovce, je vhodným studijním materiálem pro začínající trenéry)

Richard Schönborn: Moderní výuka tenisové techniky (kniha se snaží objasnit moderní výuku tenisu, především technickou stránku, na základě nejnovějších sportovně vědeckých poznatků, je vhodná pro pokročilé trenéry, vhodným materiálem pro trenérskou 2. třídu)

Richar Schönborn: Optimální tenisový trénink (kniha se snaží přenést nejnovější poznatky z oblasti tréninku nácviku a zdokonalení tenisové techniky do praxe, je to poměrně náročné čtení i pro profesionální trenéry)

Brad Gilbert, Steve Jamison: Vyhraj (třeba i) hnusně (kniha je zajímavým čtením pro závodní hráče i trenéry, ve které autoři popisují především "myslící" typy hráčů a snaží se předat návody "jak vyhrát")

W. Timoty Gallwey: Vnitřní hra tenisu (autor zde popisuje průlomové principy a metody učení se tenisu, zkoumá sportovní výkon po mentální a emocionální stránce)

Některé knihy o tenisu stojí zato vlastnit, jiné nestojí ani o to si je prohlédnout. Kniha amerických autorů E. P. Roeterta a M.S. Kovacse stojí určitě za přečtení a každý trenér si z ní něco odnese. Zabývá se anatomií těla hráče tenisu v pohybu, probírá podrobně některé důležité části těla pro tenistu ( ramena, paže a zápěstí, hrudník, záda, střed těla a trup, dolní končetiny), rotační posilování, pohybová cvičení a častá tenisová zranění. Současně s jednotlivými skupinami probírá jejich posilování a uplatnění v tenise.

Další knihou, která mě zaujala je rovněž z USA: T. Hoskins-Burney a L. Carrington se pokusili dát dohromady Tenisové drily pro hráče všech úrovní.

Na konci roku 2016 byla do češtiny přeložena kniha od německých autorů A. Ferrauti, P. Maier, K. Weber: Tenisový trénink, příručka pro trenéry, výkon - kondice - zdraví. Kniha byla prezentována v Prostějově v rámci dvoudenního semináře pro trenéry, kde kromě jednoho z autorů knihy (Ferrauti), vystoupili se zajímavými přednáškami a workshopy D. Kotyza, J. Navrátil, J. Novák a další. Kniha je určitě přínosná pro trenéry na všech úrovních i pro tenisové rodiče. Více na: cztenis.cz/docs/tenisovy-trenink.pdf
Další knížka, která by v knihovně trenéra chybět neměla, je kniha, jejímž autorem je trenér S. Williams P. Mouratoglou - The Coach. 

V roce 2018, tedy v loňském roce vyšlo 2. rozšířené vydání knihy Brada Gilberta a Steva Jamisona Vyhrávat hnusně - psychologické války v tenise. Podle zahraničního magazínu Tennis je neocenitelnou bojovou příručkou pro tenisty, která vám nakonec pomůže porazit hráče, se kterými jste dosud prohrávali. Podle Jima Couriera je to úplně nový přístup, jak dostat více z vaší tenisové hry. Brad Gilbert říká, že klíč k úspěchu je stát se lépe přemýšlejícím hráčem, to znamená přelstít svého soupeře před, během a po zápase a donutit soupeře hrát vaši hru.

Gilbertovy neobvyklé rady:

  • Jak rozpoznat sedm "skrytých výhod" a co dělat, když se objeví

  • Šest důvodů, proč byste neměli podávat první

  • Jak porazit leváka, obranáře, hráče servis-volej a jiné nepříjemné soupeře

  • Jak si udržet vedení, nebo jak zastavit zápas, který vám proklouzává

  • Jak se vypořádat se zastrašováním a s nesportovním chováním

Aneb tuto knihu v knihovně ať jako hráč nebo trenér mít musíte.