Tajemství Agnieszky Radwaňské

19.08.2019

V časopise Tenis Aréna mě zaujal článek (2015), který se snaží analyzovat hru A. Radwaňské (ukončila kariéru) především ve světle současného silového ženského tenisu. Radwaňska spíše patří mezi tenistky typu Hingis nebo Henin, které nevítězily silou, ale chytrostí a pestrostí hry. Pokud se na tuto tenistku díváme, zdá se její slabinou podání, nicméně devízou jejího podání je nečitelnost. Nepreferuje výrazně žádný směr prvního podání ani zprava ani zleva a totéž by se dalo říci i o podání druhém. Nejméně používaný směr je zprava ven z dvorce. Na druhé straně není na podání bezprostředně nebezpečná. Na returnu je lepší zprava než zleva. Kvalita tenisové techniky Agnieszky se projevuje především ve schopnosti nechybovat a nevytvářet soupeřce snadné příležitosti hlavně ve hře od základní čáry a efektivnosti řešení složitějších situací (náběhy, voleje, prohozy, loby, stopbaly,...). Dokáže udržet míč ve hře a soupeřky jí nakonec body věnují vlastními chybami. Pokud zakončuje, tak statistiky říkají, že spíše podél čáry, nežli hrou pod ostrými úhly ven, nejméně se jí daří změna z forhendu křížem na podél. Hraje výborně i dopředu k síti, umí náběhy, voleje, prohozy i stopbaly.

Když je Radwaňska na podání, většinou se zakončením nespěchá. Z rozborů 5 zápasů s P. Kvitovou z 312 bodů se rozehrálo 208, pouze 21x ihned zakončovala, ale získala pouze 9 bodů. Na příjmu přímo returnem většinou neútočí, preferuje zónovou pestrost (celodvorcový tenis) a tím soupeřkám bere nastavení rytmu a předvídání, kam umístí další míč. Takticky se snaží dostat hru do neutrální situace, kdy se pokusí zakončit soupeřka, ale statistika je většinou na její straně.

Její hra není závislá na skóre, dle statistik hraje stejně kvalitně na začátku i na konci gemů a setů. Nebojí se hrát v obraně, ani z ní zaútočit, což svědčí o její dobré psychice. Body je schopná získávat nezávisle na délce bodu, a to jak při příjmu, tak i na podání. Dokáže sbírat body ve správný okamžik a řadit je za sebou. Nemá velké propdy, ale ani euforie - v 5 hodnocených zápasech byla pouze při 9 bodech dole a ani jednou v euforii, většinou se pohybuje v průměru.

K zisku jednotlivých bodů potřebují hráčky stejný čas, proto se kumuluje i podobná únava. Radwaňska má konstantní výkonnost 1,5 hodiny, mírný pokles nastává až ve 4. půlhodině zápasů, 90 minut má úspěšnost v získávání bodů 50-54%, ve 4. půlhodině 45%. Za zmínku stojí i její delší přestávky mezi body: 21-33 vteřin.

Statistiky ukazují, že je A.R. komplexní hráčkou (aby ne, když se drží v top 10 dlouhodobě), která umí prakticky vše, co tenis vyžaduje. Jednou z mála slabin je, že neumí nebo nechce hrát vítězné údery. Co to znamená pro soupeřky? Obecně se nenechat vyprovokovat ihned k vítězným úderům a útočit až v okamžiku, kdy je na to situace jasně zralá, to však vyžaduje sebevědomí, disciplínu a dobrou kondici, protože výměny budou zřejmě vždy dlouhé.

S využitím materiálu Tenis Arény a rozboru pomocí Break2win.