Statistika zápasů

19.08.2019

Každý trenér by si měl občas udělat statistiky zápasů i tréninkových setů svých hráčů. Jsou to sice jenom čísla, ale i z nich lze vycházet v tréninkovém procesu. Pryč jsou doby papírových statistik. Existuje celá řada sofistikovaných programů, vidíme je i v televizi při sledování světových turnajů. Jednoduché statistiky zápasů nabízejí na internetu i všechny turnaje, které ukazují "live score".

Pro naši potřebu je plně dostačující jednoduchá aplikace (umí Android i Apple) TENNIS MATH. Po jednoduchém zadání jmen soupeřů již můžeme volit typ záznamu zápasu: jednoduchý (basic), středně pokročilý (intermediate), pokročilý (advanced). Doporučuji poprvé začít jednoduchým záznamem, postupně není problém využívat pokročilý záznam.

Program po záznamu zápasu nabízí základní nebo detailní statistiku:

podání: všechna podání, % 1. podání, esa, dvojchyby, 1. podání, 2. podání

return: chyby na returnu, vítězné returny, počet nevrácených 1. a 2. podání

body: celkový počet vyhraných bodů, vítězné míče (F,B), nevynucené chyby (F,B), vynucené chyby (F,B), agresivita

statní: body vyhrané po 1., 2. podání, vyhrané body na returnu, breaky, vyhrané body u sítě, statistika kraťasů, prohozů, servis - volej, hraná rallies - nejdelší, vyhraná při různých počtech úderů, apod.

Statistika dále nabízí postup po úderech jednotlivých hráčů - srovnání všech úderů (vítězné míče, prohrané, voleje.....), dále umí (kjdyž my umíme zaznamenat) rotace míčů - spin, slice, drive, flat a v neposlední řadě nabízí i score log - tedy gem za gemem včetně rozlišení podávajícího a popis bodu za bodem.

Více na www.tennis-math.com

Vysoce sofistikovaným programem je např. Break2win, jejímž spoluautorem je psycholog a tenisový trenér dr. Jiří Šlédr. Pomocí tohoto projektu rozebral mimo jiné zápas Murray vs. Dimitrov (4/6, 7/6, 7/5) - osmifinále v Cincinnati 2015. Pokud jste tento výborný článek v předposlední Tenis Aréně roku 2015 nečetli, velice stručně si ho přiblížíme.

Zápas trval 2 hod. 54 min., hrálo se 26 minut, přestávky tvořily 2,28. Celkově bylo odehráno 229 bodů, Murray zahrál 115:114. Murray zahrál 19 winnerů, 13 vynucených a 54 nevynucených chyb, Dimitrov 47 winnerů, 9 vynucených a 87 nevynucených chyb a oba hráči 5x ztratili podání. Zápas byl tedy absolutně vyrovnaný a ač je všeobecným trendem jít si pro svoje body, být aktivní, tentokrát vyhrál ten, který čekal.

Break 2win kromě statistiky nabízí i grafický záznam výkonnostní křivky během zápasu (hráč dostává +2 body za winner, -2 body za nevynucenou chybu, +/- 1 bod za vynucenou chybu soupeře a vlastní vynucenou chybu). Klesající křivka grafu ukazuje na převahu chyb nad aktivně získanými body atd. Výkonnostní křivky u obou hráčů měly v průběhu zápasu klesající tendenci, Murray klesal rovnoměrně, jeho výkon byl stabilnější, Dimitrov proměnlivě - stoupal a klesal - snažil se body zakončovat. Dimitrov zakončil 2 ze 3, Murray jen 1 ze 3. Dimitrov hrál mnohem aktivněji, ale nehrál vítězné body v řadě a tak mu to nepřineslo žádný zisk např. v podobě breaku. V zápase je důležité řetězit vyhrané body po sobě, bez toho nelze sestavit gem. Dimitrov však bodoval spíše v povinných bodech při vlastním podání. Dimitrov dělal chyby v běžných herních situacích, tedy když nebyl pod tlakem ani v útoku (74 nevynucených chyb ze 100 pokusů), Murray 48 ze 61. Pokud hráči útočili, byli relativně efektivní: D. 20 z 24, M. 6 ze 7.

Chování hráčů z hlediska skóre v gemech - nebyl zásadní rozdíl, oba hráli téměř až do závěru bod za bodem a nevnímali ani negativní ani pozitivní skóre (důležité umění tenisty).

Výkonnost hráčů se přelévala každou půlhodinu, 1. 2 ovládl Dimitrov, 3. Murray, pak jeho propad a opět zisk převahy. Nejdůležitější je být psychicky nahoře v rozhodujících fázích zápasu, to nakonec dokázak Murray, jehož výkonnost kulminovala na konci 2. a 3. setu, dokázal vyhrát tie break a otočit stav 2/5 ve 3. Oba hráči uměli vyhrát krátké i dlouhé výměny, rozdíl nebyl ani v gamebolech a brejkbolech, tlak skóre pro ně nebyl stres. Dimitrov zakončoval více forhendů, ale se stejnou účinností obou úderů, Murray neměl preferenci, ale zakončování z bekhendu bylo bídné, uspěl jen 2x ze 37 pokusů. I účinnost podání byla obdobná, jak na 1. tak na 2. podání, i na příjmu byli oba hráči poměrně vyrovnaní. Co tedy rozhodlo ve prospěch Murrayho? Z pohledu programu zisk důležitých bodů ve správný okamžik. Horkokrevný Dimitrov vedl v breaku 2. sady 2/1, ale od tohoto stavu udělal 6 chyb a zahrál 1 winner, Murray jenom čekal. Ve 3. sadě vedl Dimitrov 5/2 a od té doby udělal 17 chyb a zahrál 4 winnery, Murray opět jenom čekal. Zdálo se, jakoby chtěl Dimitrov za stavu 5/2 hrát ještě lépe, lépe než umí, a to ho pohřbilo. Murray věřil své hře bez výkyvů a vyhrál.